Usuwanie tatuażu

Tatuaż to sposób na wyrażenie swojej oryginalności, indywidualności, często kryje się za nim jakaś historia, wielokrotnie też przeżycie ciężkich chwil. Część osób decyduje się na tatuaż po to, żeby upamiętnić wydarzenie lub osobę, która wywarła na nich duży wpływ, albo którą po prostu kochali. Twarze ludzi, którzy już odeszli z naszego życia lub pyszczki ukochanych zwierząt to częste motywy tatuażów. Inna grupa woli wytatuować sobie po prostu jakiś obrazek, który jest dla nich ciekawy lub ładny. Nikt przecież nie wymaga, żeby tatuaż miał jakieś znaczenie czy wiązał się z czymś osobistym. Wielokrotnie widziałam tatuaże, które przedstawiały nic nieznaczące wzory, jednak były na swój sposób wyjątkowe i podkreślały indywidualność danej osoby. Nie zawsze jednak decyzja o zrobieniu sobie tatuażu jest przemyślana i podjęta dopiero po rozważeniu różnych argumentów. Bardzo młodzi ludzie (czasami jeszcze nawet niepełnoletni) potrafią zdecydować się na tatuaż pod wpływem impulsu i kierując się jedynie chęcią zaimponowania rówieśnikom. Zdarza się także, że zakochani w jakiejś dziewczynie młodzi mężczyźni tatuują sobie jej imię… To bardzo ryzykowne.

Nawet wśród gwiazd Hollywood znane są takie historie, kiedy mężczyzna po rozstaniu z wydawałoby się miłością swojego życia musi kombinować, co zrobić z pamiątką po tej kobiecie – z tatuażem przedstawiającym jej twarz bądź z wyrytym na ramieniu jej imieniem w sercu. Można co prawda „przemalować” taki tatuaż, jednak tylko niektóre nadają się do tego. Czasem jedynym wyjściem jest usunięcie go. Robi się to za pomocą lasera, a najmniejsze tatuaże to koszt przynajmniej 200 zł, gorzej jeśli są duże, bo za taki można zapłacić nawet ponad tysiąc złotych. Najczęściej usuwanie tatuażu rozkłada się na kilka zabiegów w oddaleniu nawet paru tygodni, gdyż barwnik, na który zadziała laser podczas jednej sesji, będzie potem stopniowo sam znikał. Najłatwiej jest usunąć tatuaż czarny, jeśli ktoś zdecydował się na niestandardowy jasny tatuaż, na przykład w kolorach żółtych, może okazać się, że jest on niemożliwy do usunięcia i wtedy można go tylko przykryć innym tatuażem.

Standardowo pierwsza wizyta to konsultacja. Tatuaż zostanie wtedy obejrzany przez fachowe oko tatuażysty, który oceni szanse na jego usunięcie, a następnie przeprowadzi próbę laserową, aby zobaczyć jak nasza skóra reaguje na laser. Pojedynczy zabieg usuwania tatuażu trwa stosunkowo krótko, bo średnio do kilkunastu minut w przypadku niedużych tatuaży. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i uszkodzona (zostanie nałożony opatrunek), a fragment ciała w obrębie tatuażu spuchnięty. Jednak ból nie jest duży. Również sam zabieg nie jest wyjątkowo bolesny, odczucia porównuje się do niezbyt silnego strzelania gumką recepturką. Umiejętnie przeprowadzone zabiegi usuwania tatuażu nie zostawiają blizn, jednak zdarzają się przypadki powikłań. Najczęściej jednak blizny powstają u osób po prostu mających skłonności do nieprawidłowego gojenia się skóry, czyli tak zwanego bliznowacenia. Na pewno warto przemyśleć dobrze decyzję zrobienia tatuażu, bo szkoda pieniędzy i możliwości powikłań w przypadku późniejszej decyzji o pozbyciu się rysunku na ciele.

Be the first to comment on "Usuwanie tatuażu"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*